Alpaki i lamy

Alpaka jaka jest, każdy widzi. Ale czy na pewno?

Wiele osób ma problem z poprawnym rozróżnieniem alpak od ich krewnych lam i często myli te dwa gatunki. Alpaki i lamy różnią się dość znacznie, chociaż na pierwszy rzut oka nie wszystkie różnice są łatwo zauważalne.

Alpaki i lamy to ssaki z rodziny wielbłądowatych, zamieszkujące Amerykę Południową. Oba gatunki mają wspólnego przodka – północnoamerykańskiego wielbłąda, który przybył do Ameryki Południowej i dał początek dwóm dziko żyjącym gatunkom: wikuniom i guanako. Alpaki i lamy zostały udomowione około 9000 lat temu. Pochodzenie obu udomowionych gatunków wielbłądowatych stanowiło dla naukowców pewną zagadkę. Jeszcze w XIX wieku twierdzono, że alpaki pochodzą od lam. Następnie powszechne było twierdzenie, że przodkiem alpaki było guanako. Obecnie uważa się, że alpaki pochodzą od wikuni, natomiast przodkami lam są guanako. Badania DNA alpak wykazały, że posiadają wśród przodków także guanako, chociaż ich bezpośrednimi przodkami są wikunie (za Wikipedia).

Alpaki i lamy – różnice

alpaki i lamy

Największą różnicą między alpakami, a lamami jest ich wielkość. Alpaki średnio osiągają w kłębie 80 cm wysokości. Lamy są zdecydowanie wyższe, mogą mierzyć w kłębie nawet do 119 cm. Za wzrostem idzie też waga. Lamy ważą nawet do 250 kg, alpaki natomiast są kilkukrotnie lżejsze. Ich waga sięga średnio od 40 do 80 kg. Największe i najcięższe są samce, samice zwykle są niższe i lżejsze.
Różni je także budowa ciała. Sylwetka lamy jest zwykle smuklejsza niż u alpaki.

alpaki
Alpaka
lama
Lama

Poza rozmiarem alpaki i lamy różni budowa głowy. U alpak jest ona bardziej okrągła, z krótkim pyskiem. Ich uszy są nieduże o trójkątnym kształcie. Lamy posiadają wydłużone oblicze z długimi uszami, lekko zakrzywionymi do zewnątrz, o charakterystycznym bananowatym kształcie.

Dodatkowo różnią się budową i gęstością okrywy włosowej. Runo alpak jest jednowarstwowe, puszyste i miękkie. U lam wełna posiada dwie warstwy. Wierzchnia okrywa jest bardziej szorstka niż u alpaki, a warstwa spodnia jest miększa. U większości lam futro nie jest tak długie i puszyste jak u alpak, chociaż są rasy które charakteryzują się znacznym runem. Wełna lam, podobnie jak wełna alpak, jest wykorzystywana w przemyśle odzieżowym (warstwa spodnia), a także przy produkcji dywaników i ozdób (warstwa wierzchnia).

Stado lam

Ze względu na możliwość krzyżowania alpak i lam przy zachowaniu płodnego potomstwa (krzyżówka alpaki i lamy nosi nazwę huarizo), często cechy charakterystyczne gatunku w przypadku pojedynczych osobników mogą nie występować. Zdarzają się alpaki o wydłużonym pysku i uszach, wśród których przodków była lama.

uwaga lama

Uwaga!
To może być lama!

Innym przypadkiem jest występowanie dwóch ras alpaki: huacaya oraz suri, przy czym alpaki huacaya stanowią około 90% światowej populacji.

suri i huacaya